Amherst

Kearney Catholic 2019 Boys Soccer Schedule

OpponentResult
GINW19-Mar
North Platte21-Mar
at Hastings26-Mar
Seward Invite30-Mar
Seward Invite30-Mar
at York01-Apr
Aurora02-Apr
at LHNE06-Apr
at Scotus09-Apr
Lexington16-Apr
Lakeview18-Apr
Scottsbluff22-Apr
Gering22-Apr
Holdrege22-Apr
at GICC23-Apr
Sub-District29-Apr
Sub-District30-Apr
Sub-District02-May
District04-May
State08-May
State10-May
State13-May

Amherst 2018/2019 Boy's Basketball Schedule

OpponentResult
Ravenna L 71-47
at Broken Bow L 53-50
at LoomisL 72-57
ALCL 53-50
Axtell W 67-45
Wood River L 67-44
at South Loup L 55-42
Ogallala L 76-37
NP St PatsL 69-52
Eustis-Farnam W 57-46
at Overton W 52-51
Alma W 63-47
at Pleasanton W 47-39
at Shelton L 44-34
at Gibbon W 38-31
at SEMW 47-39
OvertonL 45-36
Elwood W 57-48
at Elm Creek L 53-51
RavennaL 56-43

Amherst 2018 Football Schedule

OpponentResult
RavennaL 58-14
@BertrandW 28-22
@ArapahoeW 37-14
Ansley-LitchfieldW 60-8
@BurwellL 41-0
Elm CreekL 28-22
Arcadia-Loup CityL 53-40
@South LoupL 41-0
@SutherlandL 40-34

Kearney Catholic 2019 Girls Soccer Schedule

OpponentResult
GINW19-Mar
North Platte21-Mar
at Hastings26-Mar
Seward Invite30-Mar
Seward Invite30-Mar
at York01-Apr
Aurora02-Apr
at LHNE06-Apr
at Scotus09-Apr
Grand Island14-Apr
Lexington16-Apr
Lakeview18-Apr
Holdrege22-Apr
Gering22-Apr
Scottsbluff22-Apr
Sub-District29-Apr
Sub-District30-Apr
Sub-District02-May
District04-May
State09-May
State11-May
State14-May

Amherst 2018/2019 Girl's Basketball Schedule

OpponentResult
Ravenna L 52-30
at Broken Bow L 48-33
at LoomisL 39-30
ALCW 50-32
Axtell W 33-21
Wood River L 53-37
at South Loup W 46-40
Ogallala L 36-34
Kearney CatholicL 63-37
Eustis-Farnam W 64-16
at Overton W 48-41
Alma W 48-32
at Pleasanton L 47-23
at Shelton W 61-21
at Gibbon W 33-29
at Wilcox-Hildreth W 41-21
at SEMW 37-31
OvertonL 50-47
Elwood W 61-40
at Elm Creek W 47-44
Elm CreekL 53-43

Amherst 2018 Cross Country Schedule

OpponentResult
Gibbon InviteG: 7th
B: 12th
Loup City InviteG: 6th
B: 6th
Ravenna InviteG: 8th
B: 11th
Franklin InviteNTSA
UNK InviteG: 18
B: 32
Wilcox-Hildreth InviteNTSA
Districts B: 9th
G: 5th
State NTS

Amherst 2019 Track & Field Schedule

OpponentResult
UNK InviteG: 11th
B: 10th
Wilcox-Hildreth Invite23-Mar
Pleasanton Invite29-Mar 
Wood River Invite02-Apr
Axtell Invite05-Apr
Ravenna Invite11-Apr
Overton Invite16-Apr
Lexington Invite18-Apr 
FKC26-Apr
Elm Creek Invite03-May 
Districts09-May
State17-May & 18-May

Amherst 2019 Boys Golf Schedule

OpponentResult
Amherst Invite28-Mar
Elwood Invite02-Apr
Arapahoe Invite09-Apr
Gibbon Invite18-Apr
KCHS Invite23-Apr
Overton Invite26-Apr
FKC30-Apr 
Bertrand Invite09-May
District14-May 
State21-May & 22-May

Amherst 2018/2019 Wrestling Schedule

OpponentResult
Ravenna Invite1st
Wood River Invite4th
Wilber-Clatonia W 40-36
Sutherland Invite1st
Wood River W 48-30
SyracuseW 42-36
Broken BowL 60-15
AquinasL 51-24
Raymond CentralW 51-30
Aurora Invite3rd
Amherst Invite2nd
ALCW 69-12
PalmerW 75-0
Ravenna W 46-31
Neligh Invite2nd
Wray, COW 47-30
McCookW 48-27
AllianceW 51-30
Oberlind - DecaturW 58-24
GothenburgW 72-12
FKC/TVC Invite1st
NelighL 42-34
MaxwellW 51-30
ElwoodW 76-6
State Duals 5th
Districts1st
State4th

Amherst 2018 Volleyball Schedule

OpponentResult
at Elm Creek L 3-1
at Loup City/ArcadiaL 2-1
Kenesaw W 2-1
Bertrand W 3-0
Ravenna W 3-0
Southern ValleyW 2-0
SutherlandW 2-0
Wood RiverL 2-1
at Eustis-FarnamW 2-0
SEMW 2-0
at Alma L 3-1
ElwoodW 2-1
Overton W 2-0
ALCL 2-1
SEMW 2-0
Ansley-LitchfieldW 2-0
LoomisW 2-0
Wilcox-Hildreth W 2-0
at Ansley-Litchfield L 3-2
at AxtellL 2-1
Pleasanton L 2-1
AxtellW 2-1
PleasantonL 3-2
Elm CreekW 3-0
at South Loup W 3-0
Lexington W 3-0
at OvertonL 2-1
Shelton W 2-0
Elm CreekW 3-1
South LoupL 3-1