Grand Island Northwest

Grand Island 2019 Baseball Schedule

OpponentResult
at Lincoln East W 7-4
at Lincoln East W 10-9
Millard WestL 3-0
MIllard WestL 8-3
NorfolkW 10-0
NorfolkW 5-0
at KearneyL 4-3
LNEW 11-1
PLVSW 7-5
at Millard North W 6-4
FremontL 4-2
Pius XW 12-11
KearneyL 12-11
LNSW 8-0
Pius X W 8-3
HastingsW 10-6
at NorfolkW 14-1
Omaha SouthW 2-1
at HastingsW 10-4
at LSEL 8-3
LSWL 7-4
KearneyL 5-2
Columbus L 6-5
Columbus W 4-0
Seward W 9-0
DistrictW 6-2
DistrictW 6-4
Millard SouthL 2-1
KearneyL 9-2

GINW 2019 Track & Field Schedule

OpponentResult
UNK InviteB: 5th
G: 4th
Concordia InviteB: 8th
Hastings InviteB: 1st
G: 2nd
Gretna InviteB: 2nd
G: 4th
Hastings TriNTS
GINW InviteB: 1st
G: 2nd
CNTCResults
Holdrege InviteB: 4th
G: 3rd
ConferenceB: 5th
G: 1st
DistrictB: 4th
G: 3rd
StateB: NTS
G: 31st

GINW 2018/2019 Boy's Basketball Schedule

OpponentResult
at WaverlyW 55-47
NorrisW 48-43
at CreteW 45-25
at SewardL 54-32
ColumbusL 58-43
at GothenburgW 65-36
at AuroraL 40-25
Savannah, MOW 53-40
SkuttL 59-34
LakeviewW 44-37
YorkL 54-38
at St CeciliaW 45-38
at Adams CentralL 51-42
at GICCL 47-22
at SchuylerW 43-18
Adams CentralL 54-41
LexingtonL 44-41
HoldregeW 53-41
BC/NGW 66-43
at BeatriceW 66-51
HastingsL 67-43
LexingtonL 66-58
AuroraL 69-47

Grand Island 2018/2019 Swimming & Diving Schedule

OpponentResult
Hastings TriangularB:2nd
G: 1st
LNS TriangularNTSA
Lincoln HighB: W 91-73
G: L 85-79
NorfolkB: L 98-66
G: L 93-71
LSE InviteB: 8th
G 14th
Kearney InviteB: 3rd
G: 3rd
at LNEB: L 95-79
G: W 105-77
Lincoln High InviteB: 3rd
G: 3rd
at FremontB: W 88-75
G: W 91-76
Lincoln East B: L 103-65
G: L 124-45
Westside MeetB: 4th
G: 8th
KearneyB: L 89-79
G: W 102-68
HACB: 6th
G: 9th
StateB: 9th
G: 20th

GINW 2018 Football Schedule

OpponentResult
GeringW 61-0
@McCookL 35-21
@ScottsbluffL 25-10
AuroraL 42-27
@SewardW 44-40
BeatriceW 49-7
YorkL 35-19
@CreteW 42-7
HastingsW 48-24
@BlairL 54-52

GICC/GINW 2018 Boys Tennis Schedule

OpponentResult
at Kearney Catholic L 8-1
GICC InviteResults
York/LexingtonResults
Adams CentralL 5-4
at Kearney CatholicL 7-2
McCook L 8-1
at RoncalliW 9-0
Bellevue West InviteResults
HastingsT 2-2
Kearney Catholic T 2-2
GICC InviteResults
Kearney Catholic Invite4th
at HoldregeW 4-0
Lexington NSA
State T 13th

GINW 2019 Boys Soccer Schedule

OpponentResult
at Kearney CatholicW 5-2
LakeviewW 6-1
at AuroraW 3-0
at YorkW 1-0
ScottsbluffNSA
GeringNSA
HoldregeW 1-0
GICCW 5-0
at ScotusL 2-1
SchuylerL 2-1
HastingsW 4-0
at CreteL 6-1
SewardW 10-0
HastingsW 3-2
HoldregeW 2-0
NorrisW 2-1
CreteL 3-1

GINW 2019 Boys Golf Schedule

OpponentResult
York Tri2nd
GINW Tri2nd
York Invite1st
Gothenburg Invite3rd
Holdrege Invite7th
Centura InviteNSA
Crete InviteNSA
GICC Invite3rd
Conference1st
Grand Island TriNSA
Tri City Invite1st
District3rd
State8th

GINW 2018/2019 Girl's Basketball Schedule

OpponentResult
at WaverlyL 48-31
NorrisW 49-37
at CreteW 45-42
at SewardL 53-52
ColumbusW 57-33
LexingtonW 53-37
at GothenburgW 53-28
at AuroraW 47-32
Savannah, MOW 56-31
SkuttW 45-36
LakeviewL 52-50
YorkL 60-48
at St CeciliaW 53-48
at Adams CentralL 53-50
at SchuylerW 66-24
CreteL 40-34
YorkW 59-46
HoldregeW 54-19
BC/NGW 58-44
at BeatriceW 38-29
AuroraW 51-45
YorkW 43-27
ScottsbluffW 58-50
SewardW 58-51
WaverlyW 48-41
CreteW 49-43
Class B
State Champs!

GINW 2018 Softball Schedule

OpponentResult
Central CityW 13-1
Central City W 13-1
at Lexington W 8-2
LSEL 11-2
HastingsW 6-4
ElkhornL 7-5
Kearney W 2-1
Kearney W 5-3
AuroraW 11-1
MilfordW 4-2
Fairbury L 5-4
Hastings L 6-2
Hastings W 9-2
GICCW 10-2
at Aurora W 7-1
Cozad W 9-5
Chase CoW 7-0
GothenburgW 8-0
Adams CentralW 5-0
at York W 5-0
Adams CentralW 15-2
at Holdrege W 20-1
HastingsL 10-1
FairburyL 7-4
ScottsbluffW 8-0
North Platte W 12-9
North Platte W 2-0
AuroraW 14-2
YorkL 3-2
CreteW 12-7
GICCW 8-0
HastingsL 12-11
Adams CentralW 14-8
HastingsL 13-0

GINW 2018 Girls Golf Schedule

OpponentResult
Central City InviteD1: 4th
D2: 2nd
D3: 1st
Seward Invite5th
GICC Invite6th
Lakeview Invite6th
GINW Quad2nd
Gothenburg Invite10th
GICC Quad2nd
Holdrege Invite6th
AC Invite2nd
Central Conference3rd
District Tournament 6th

GINW 2019 Girls Soccer Schedule

OpponentResult
at Kearney CatholicW 3-1
LakeviewL 5-4
at AuroraW 3-0
at YorkW 4-1
HoldregeW 2-1
GeringL 6-0
at ScotusL 9-1
LexingtonL 3-1
SchuylerW 5-0
HastingsL 6-0
at CreteW 6-0
SewardL 2-0
HoldregeW 6-1
HastingsL 3-0

GICC/GINW 2019 Girls Tennis Schedule

OpponentResult
St CeciliaW 9-0
RoncolliW 9-0
Ralston Invite3rd
at York W 8-1
Kearney Catholic W 9-0
at Adams CentralW 9-0
St CeciliaW 9-0
GICC Invite1st
Hastings Invite1st
KCHS InviteResults
at Holdrege NSA
State2nd

GINW 2018/2019 Wrestling Schedule

OpponentResult
at AuroraW 48-36
LexingtonW 47-28
Holdrege Invite2nd
Grand Island L 39-33
BenningtonW 48-23
ManhattanL 48-30
Smith CenterW 50-24
KearneyL 54-15
PLVSL 42-36
GretnaW 54-27
Cheyenne EastW 42-36
ContestogaW 62-15
at OrdW 51-24
Adams CentralW 60-15
Central CityW 39-36
Apple ValleyL 62-18
North Scott EldridgeL 52-21
NorthfieldL 49-26
Dover EyotaW 38-36
MitchellL 45-34
Rochester MayoW 48-28
O'NeillW 75-6
HastingsW 39-37
SewardW 60-22
GothenburgW 72-12
ChadronW 53-24
Adams CentralW 48-27
SidneyL 42-39
Broken BowL 42-36
LakeviewL 40-36
Plattsmouth Invite3rd
Adams CentralW 52-27
Conference4th
BlairL 47-21
LexingtonL 39-38
State Duals T-6th
District1st
State1st
Class B State Champs!

GINW 2018 Volleyball Schedule

OpponentResult
Ogallala W 2-1
DuchesneL 2-0
Kearney L 3-2
Beatrice W 2-1
ElkhornL 2-0
WaverlyL 2-1
North Platte L 3-1
North PlatteL 2-0
Kearney L 2-1
Grand IslandW 2-0
GretnaL 2-0
Waverly L 3-0
at Aurora W 3-1
Kearney Catholic W 3-2
Adams CentralW 3-2
LexingtonW 2-0
SidneyW 2-0
Thunder Basin, WYW 2-0
McCookW 2-0
SidneyL 2-1
Thunder Basin, WYL 2-0
at HastingsL 2-1
Beatrice W 2-1
at HoldregeW 2-0
GICCL 2-0
SewardW 2-0
SchuylerW 2-0
HoldregeW 2-0
LexingtonW 2-0
LakeviewW 2-0
York W 3-0
GrentaL 3-0
AuroraW 3-0
HastingsW 3-1
@SidneyW 3-2
Elkhorn SouthL 3-0

GINW 2018 Cross Country Schedule

OpponentResult
GINW InviteNTS
Lexington InviteB: 3rd
G: 5th
Aurora InviteB: 5th
G: 8th
Central City InviteB: 4th
G: 4th
Grand Island InviteG: 6th
B: 6th
UNK InviteG: 19th
B: 17th
York InviteB: 2nd
G: 3rd
Central ConferenceB: 7th
G: 7th
District Meet B: 7th
G: 7th
State B: NTS
G: NTS