Adams Central

Pictures

Play By Play Podcasts

Coach/Player Interviews

Adams Central 2020 Football Schedule

OpponentResult
HoldregeW 35-0
WahooW 24-7
MindenW 49-14
CozadW 21-13
Wood River/SheltonW 66-0
Central CityW 21-8
Kearney CatholicL 33-22
St PaulL 26-20
Fillmore CentralW 49-14
WayneW 31-13
A-GreenwoodW 35-6
Kearney CatholicW 34-29
PierceL 28-19
Class C1 Runner up

Adams Central 2020 Boys Tennis Schedule

OpponentResult
CreteW 7-2
GICC Invite5th
Kearney Catholic L 5-4
YorkNSA
GICCL 9-0
Holdrege W 5-4
Hastings InviteNSA
Lexington L 8-1
GICC InviteNSA
York InviteL 4-0
KC InviteNSA
Kearney Catholic L 6-3
State 13th

Adams Central 20/21 Boy's Basketball Schedule

OpponentResult
Aurora L 50-44
Holdrege W 79-47
Wood RiverW 72-45
GeringW 73-44
WinnebagoW 42-38
St. Paul W 46-33
Fillmore Central W 64-31
Chase CoW 61-22
York W 64-43
BCNGW 77-52
AllianceW 60-40
O'NeillW 68-46
Elkhorn NorthW 59-52
GINWW 58-43
DoniphanW 51-25
GICCW 50-45 OT
Conference01/26
Conference01/29
Conference01/30
St Cecilia02/02
Hastings 02/09
Lexington02/11
Kearney Catholic02/19
District02/22-23
District02/25
District03/01
State03/11-13
State03/11-13
State03/11-13

Adams Central 2021 Boys Golf Schedule

OpponentResult
Wood River03/30
Minden04/01
Wood River Invite04/06-08
Aurora04/13
York Invite04/15
Adams Central Invite04/19
GICC/HSC Tri04/20
KCHS Invite04/27
St. Cecilia Invite04/29
GICC Invite05/04
Conference05/07
Tri City Invite05/11
Minden Invite05/13
District05/17-05/18
State05/26-05/27

Adams Central 2021 Track & Field Schedule

OpponentResult
UNK Invite03/20
GICC Invite03/30
Adams Central Invite04/08
Minden Invite04/16
GINW Invite04/22
CNTC04/26
Crete Invite04/29
Conference05/06
District 05/13
State05/21-22

Adams Central 2020 Volleyball Schedule

OpponentResult
Sandy CreekW 3-0
HastingsW 2-0
Seward W 2-0
GibbonW 2-0
RavennaW 2-0
Hastings St. Cecilia L 3-1
Blue HillW 2-0
Kearney Catholic L 2-0
AuroraL 3-1
MindenW 3-0
Doniphan-Trumbull W 3-0
HastingsW 2-0
HoldregeW 2-0
LexingtonW 2-0
St. Paul L 3-0
GICCL 3-0
Doniphan-TrumbullW 2-0
GeringW 2-0
Broken BowL 2-0
GINWL 3-0
YorkW 2-0
LexingtonW 2-0
CentennialW 2-0
Fillmore Central W 2-0
SchuylerW 2-0
YorkL 2-1
GINWL 2-0
SewardL 2-0
HoldregeW 2-0
LexingtonW 2-1
Hastings St. Cecilia W 3-1
Kearney CatholicL 3-0
GICCW 3-1
WahooL 3-0

Adams Central 2020 Softball Schedule

OpponentResult
North PlatteL 10-1
Gering L 12-5
ChadronW 11-0
AllianceW 23-3
ScottsbluffL 7-4
Lexington W 11-0
FairburyL 10-9
Ord W 13-4
CozadW 8-3
St PaulW 11-3
Kearney CatholicL 9-7
Holdrege W 9-0
MindenW 15-0
Cozad W 18-1
GICCL 9-3
YorkW 7-6
Centennial W 9-2
McCookW 3-2
HoldregeW 9-8
STCW 8-0
Hastings L 18-6
GINWL 12-2
GeringW 10-4
Hastings St. CeceliaL 13-5
Kearney CatholicL 5-4
Fillmore Central W 15-9
YorkW 4-2
St. Paul W 15-5
AuroraW 13-11
GINWL 10-0
CreteL 10-9
HoldregeW 15-1
LexingtonW 9-1
LexingtonL 13-5
LexingtonW 20-9
HastingsL 12-0
HastingsL 10-3

Adams Central 20/21 Girl's Basketball Schedule

OpponentResult
Aurora W 56-38
Holdrege W 39-30
Wood RiverW 55-54 OT
GeringW 46-32
WinnebagoW 58-54
St. Paul L 42-33
York L 46-37
Fillmore Central W 63-42
BCNGW 46-26
BB L 48-41
O'NeillL 57-38
PleasantonW 48-46
GINWL 45-37
DoniphanW 52-23
Central CityW 52-31
GICCL 50-45
GINW01/26
Conference 01/28
Conference 01/30
St Cecilia02/02
Kearney Catholic02/04
Hastings 02/09
Lexington02/11
District02/15
District02/16
District02/18
District02/26
State03/04-06

Adams Central 2020 Cross Country Schedule

OpponentResult
GINW InviteB: 3rd
G: 4th
Superior InviteNSA
Aurora InviteB: 6th
G: NTS
Fillmore Central InviteNSA
Malcolm InviteB: 5th
G: NTS
UNK InviteB: 17th
G: 21st
York InviteB: 4th
G: 4th
ConferenceB: 6th
G: 7th
DistrictB: 4th
G: 6th
StateB: Luke Bonifas 79th
G: Jenna Cecrle 23rd

Adams Central 2020 Girls Golf Schedule

OpponentResult
Doniphan-Trumbull Invite8th
CCL
GICC InviteNTS
North Platte InviteNSA
Awarii Challenge8th
Hastings InviteNTS
Minden InviteNSA
Gibbon scrambleNSA
Adams Central InviteNTS
Conference NSA
District Meet NTS
State Meet Sidney O'Dey
T46

Adams Central 20/21 Wrestling Schedule

OpponentResult
Central City L 64-18
GothenburgW 51-28
AuroraL 62-18
HoldregeW 45-30
McCookW 42-39
SidneyL 45-36
Holdrege W 45-33
Crete Invite5th
Fairbury W 57-15
RavennaW 46-31
St PaulW 44-36
ArlingtonW 51-30
W-ClatoniaW 51-20
GINWL 51-27
ArlingtonW 54-30
BridgeportW 45-11
ConestogaW 42-24
Ord W 39-33
ScotusW 60-23
Battle Creek Invite6th
AllianceW 46-21
Broken Bow L 69-6
Colby, KSL 46-24
MindenL 40-37
Gothenburg W 36-36
RC/BHL 60-18
AlmaW 39-30
YorkPPD
Aurora PPD
Lexington Invite9th
GINW01/26
Conference01/30
Subdistrict02/06
District 02/12-13
State02/18-20

Hastings 20/21 Swimming & Diving Schedule

OpponentResult
Kearney/GI TriB: 3rd
G: 1st
Hastings InviteB: 4th
G: 3rd
McCook InviteB: 2nd
G: 1st
Kearney B: L 126-56
G: W 96-87
LSE InviteB: 4th
Kearney InviteB: 5th
G: 3rd
Beatrice B: T 83-83
G: L 106-69
Lincoln High InviteB: 4th
G: 2nd
Columbus NSA
Om Westside Invite01/29-30
McCook/NP02/05
Kearney Invite02/06
GNAC02/12-13
State02/25-27

Adams Central 2021 Girl's Tennis Schedule

OpponentResult
Kearney Catholic 03/30
York Invite04/01
Columbus Invite04/08
St Paul04/15
St Cecilia04/15
GICC04/20
GICC Invite04/27
Hastings Invite04/29
St Cecilia Invite05/01
Holdrege05/04
KCHS Invite05/06
McCook05/13
Holdrege 05/13
State05/20
05/21