Amherst

Amherst 2019 Football Schedule

OpponentResult
at RavennaL 54-10
BertrandL 44-36
ArapahoeW 51-0
at Ansley-LitchfieldW 62-26
BurwellL 36-22
at Elm CreekL 47-0
at Arcadia-Loup CityL 42-6
South LoupL 12-6

Amherst 19/20 Boy's Basketball Schedule

OpponentResult
Ravenna W 74-68
South Loup W 64-39
LoomisL 66-61
ALCL 64-46
Axtell W 70-51
KCHSL 51-48
HoldregeW 56-51
Wood River W 45-39
ALW 58-56
Overton W 65-35
Alma W 61-22
Pleasanton L 59-48
GothenburgW 57-32
Gibbon W 55-53
WHW 77-28
HILINEW 88-47
SEMW 76-52
AL L 50-41
Elm CreekW 53-49
Elm Creek L 64-59
Broken Bow W 59-50
HiLINEW 78-43
CambridgeW 54-48
PoncaL 68-49

Kearney Catholic 2020 Boys Soccer Schedule

OpponentResult
York03/19
Scottsbluff03/21
Gering03/21
GINW03/24
North Platte03/26
Hastings03/31
Seward Invite04/04
Aurora04/07
LHNE04/11
Scotus04/14
Waverly04/16
Lexington04/21
Lakeview04/23
Holdrege04/27
District05/04
District05/05
District05/07
District05/09

Amherst 2019 Cross Country Schedule

OpponentResult
Gibbon InviteB: 12th
G: 5th
Loup City InviteB: 6th
G: 5th
Ravenna InviteNSA
Franklin InviteB: 8th
G: 3rd
UNK InviteB: 30th
G: 16th
FKCB: 4th
G: 2nd
Wilcox-Hildreth InviteB: 3rd
G: 2nd
Districts B: 10th
G: 5th
State G: Whaley 63rd
G: Gallaway 102nd

Amherst 19/20 Girl's Basketball Schedule

OpponentResult
Ravenna L 50-37
South Loup L 53-28
Broken Bow L 53-27
LoomisL 44-28
ALCL 45-27
Axtell L 28-23
KCHSL 65-26
HoldregeL 44-12
Wood River L 51-23
ALL 39-33
Overton L 46-28
Alma L 65-45
Pleasanton L 64-19
GothenburgL 47-19
Gibbon L 54-41
Wilcox-Hildreth L 43-32
HILINEL 56-47
SEML 45-39
HILINEW 39-35
Elm CreekL 47-26
Elm CreekL 59-30
PleasantonL 63-23

Kearney Catholic 2020 Girls Soccer Schedule

OpponentResult
York03/19
Scottsbluff03/21
Gering03/21
GINW03/24
Hastings03/31
Seward Invite04/04
Aurora04/07
LHNE04/11
Scotus04/14
Waverly04/16
Lexington04/21
Lakeview04/23
Holdrege04/27
District05/04
District05/05
District05/07
District05/09

Amherst 2020 Boys Golf Schedule

OpponentResult
Amherst Invite04/02
HILINE Invite04/06
Arapahoe Invite04/14
Gibbon Invite04/23
KCHS Invite04/28
Overton Invite05/01
FKC05/05
Bertrand Invite05/14
District05/19
State05/26

Amherst 2019 Volleyball Schedule

OpponentResult
Elm Creek L 2-0
A/LW 2-0
Loup City/ArcadiaL 2-0
Kenesaw L 2-0
Bertrand L 3-0
Ravenna W 3-1
PleasantonL 2-0
SutherlandL 2-0
Wood RiverW 2-1
SEML 3-2
Alma L 3-2
ElwoodW 2-1
Overton L 2-0
ALCL 2-0
North CentralL 2-0
Sandhills/ThedfordW 2-0
Shelton W 2-1
OvertonL 2-0
LoomisW 2-0
Wilcox-Hildreth W 2-1
AxtellW 2-1
Pleasanton L 2-0
Wilcox HildrethW 2-0
OvertonL 2-0
GothenburgL 3-0
South Loup L 3-1
A/LL 3-2

Amherst 19/20 Wrestling Schedule

OpponentResult
Ravenna Invite1st
Wood River Invite4th
Valentine Invite4th
KearneyL 54-19
AquinasL 39-37
Broken BowW 50-27
RCW 49-23
HersheyW 63-15
SyracuseW 50-27
Amherst Invite2nd
SEM InviteCanceled
Cross County Invite2nd
ALCW 64-12
PalmerW 57-19
RavennaW 69-6
Kearney JVW 59-24
PierceL 38-36
YorkW 46-28
NortonW 45-36
ScottsbluffW 45-27
AllianceW 42-39
GothenburgW 55-21
NPL 43-36
Ogallala W 49-24
WrayW 66-18
FKC/TVC Invite1st
Logan ViewL 39-33
Raymond CentralW 49-24
ConestogaW 48-30
5th Place
Districts1st
State7th

Amherst 2020 Track & Field Schedule

OpponentResult
UNK Invite03/21
WH Invite03/27
Pleasanton Invite04/03
Wood River Invite04/07
Axtell Invite04/09
Ravenna Invite04/16
Overton Invite04/21
Lexington Invite04/23
FKC05/01
Broken Bow Invite05/05
Elm Creek Invite05/08
Districts05/14
State05/22-23