Axtell

Axtell 2019 Football Schedule

OpponentResult
at LoomisW 28-20
PleasantonL 33-8
at ElwoodW 42-18
at BradyW 28-27
at KenesawL 38-7
at GiltnerW 42-6
Lawrence-NelsonW 44-34
Blue HillW 38-30
Twin LoupL 34-0

Axtell 19/20 Boy's Basketball Schedule

OpponentResult
PleasantonL 48-47
BertrandW 61-36
Silver LakeW 72-35
OvertonW 73-40
HarvardW 52-41
ALW 51-45
AmherstL 70-51
MindenL 69-68
KenesawW 70-38
SEMW 56-52
AlmaW 53-44
Elm CreekL 63-56
Lawrence-NelsonW 65-48
ArapahoeW 73-39
Wilcox-HildrethW 71-35
LoomisL 66-62
Hi LINEW 93-77
Elm CreekW 58-56
LoomisW 75-57
Ansley LitchfieldW 60-49
SouthwestW 83-20
Southern Valley02/21
Sub02/24
Sub02/25
Sub02/27
District02/29

Axtell 2020 Boys Golf Schedule

OpponentResult
Amherst Invite04/03
HLINE Invite04/06
Minden Tri04/16
Alma Invite04/21
Overton Invite05/01
FKC05/05
S Valley Invite05/07
Bertrand Invite05/14
Districts05/18-05/19
State05/27-05/28

Axtell 2019 Cross Country Schedule

OpponentResult
Gibbon InviteB: 1st
G: 6th
Lexington InviteNTS
Alma InviteB: 1st
Franklin InviteB: 1st
UNK InviteB: 1st
G: 17th
FKCB: 1st
G: 3rd
Wilcox-Hildreth InviteB: 1st
G: 3rd
DistrictsB: 1st
G: 3rd
StateB: 1st
G: 17th

Axtell 19/20 Girl's Basketball Schedule

OpponentResult
PleasantonL 58-32
BertrandL 30-27
Silver LakeL 48-35
OvertonL 35-31
HarvardW 57-21
ALW 38-31
AmherstW 28-23
MindenL 44-32
KenesawL 38-32
SEML 53-45
AlmaL 48-44
Elm CreekL 45-23
Lawrence-NelsonL 50-22
ArapahoeW 46-28
Wilcox-HildrethW 48-42
LoomisL 37-32
HILINEW 44-42
ALL 53-34
HiLINEL 49-48
SouthwestW 48-44
HarvardW 51-27
Alma02/18
Sub02/20
District02/28
State03/05-03/07

Axtell 2020 Track & Field Schedule

OpponentResult
W-H Invite03/27
Kenesaw Invite03/31
Pleasanton Invite04/03
Axtell Invite04/09
Ravenna Invite04/16
Overton Invite04/21
Lexington Invite04/24
FKC05/01
Elm Creek Invite05/08
Districts05/13
State05/22-23

Axtell 2019 Volleyball Schedule

OpponentResult
LoomisW 3-1
PalmerW 2-0
Silver Lake W 2-0
L/NL 2-0
Elm CreekW 3-2
OvertonL 2-0
SEMW 2-0
ALW 2-0
AlmaW 2-1
Hitchcock County W 2-0
Maywood/HCL 2-0
SheltonW 2-0
Wilcox-HildrethW 2-0
LoomisW 2-0
HILINEL 2-0
Southern ValleyL 2-0
Wilcox-HildrethW 2-0
BertrandL 3-1
FranklinW 3-0
ArapahoeW 3-0
AmherstL 2-1
PleasantonL 2-0
HILINEW 2-1
OvertonL 3-0
Elm CreekL 3-0
ElbaW 3-0
Heartland LutheranW 2-0
Silver LakeW 2-0
FranklinW 3-0
KenesawL 3-2

Axtell 19/20 Wrestling Schedule

OpponentResult
Elm CreekW 42-27
Ansley/LitchfieldL 33-24
Harvard Invite1st
Southern Valley Invite2nd
Axtell Invite4th
Cambridge Invite5th
HILINEW 30-22
BermisL 34-33
MindenL 55-24
F Central Invite10th
OvertonW 36-30
MaxwellL 56-21
Franklin Invite5th
SEM InviteCanceled
South Loup Invite10th
Neligh Invite10th
Ord Invite6th
FKC/TVC Invite5th
Districts7th
StateFeb 20-22
3q