Grand Island Central Catholic

GICC 2020 Football Schedule

OpponentResult
SuttonL 22-0
BerganL 47-6
Centennial W 42-12
NPSPW 20-13
GibbonW 43-7
OrdL 59-6
St CeciliaW 36-0
Twin RiverW 30-0
CenturaL 15-12
Wilbur ClatoniaL 46-33

GICC/GINW 2020 Boys Tennis Schedule

OpponentResult
Kearney Catholic W 9-0
GICC Invite2nd
YorkW 6-3
LexingtonW 8-1
Pius Invite6th
Adams CentralW 9-0
Kearney CatholicW 8-1
McCook L 5-4
RoncalliW 9-0
Bellevue West Invite
Hastings Invite
W 12-4
HastingsW 3-1
Kearney Catholic W 4-0
GICC InviteResults
KCHS Invite1st
HoldregeNSA
Lexington NSA
State 4th

GICC 2020 Girls Golf Schedule

OpponentResult
Central City Scramble 3rd
DT Invite1st
KCHS Invite2nd
DT/Gibbon Tri1st
GICC Invite2nd
Conc/LL Triangular2nd
Awarii Challenge2nd
CC/NW/Aur Quad3rd
Minden InviteNSA
NW/Aur/CC Quad1st
Conference 4th
Cozad Invite3rd
Scotus Invite3rd
Districts 3rd
State13th

GICC 20/21 Boy's Basketball Schedule

OpponentResult
GrossW 61-20
N CatholicW 79-51
Columbus Scotus W 61-50
North PlatteW 65-35
Blue Hill W 69-34
Lincoln Christian W 57-35
SkuttW 39-23
SuttonW 51-37
FullertonW 68-28
GINWW 49-33
Kearney Catholic L 56-35
Doniphan W 60-36
York W 61-43
Aquinas Catholic COVID
Adams CentralL 50-45 OT
Conference01/27
Conference01/29
Conference01/30
Cozad02/04
Lexington 02/05
St Cecilia02/11
PIus X02/13
St. Paul02/19
Sub02/23
Sub02/25
District02/27
State03/11
State03/12
State03/13

Grand Island 2021 Baseball Schedule

OpponentResult
Millard North03/19
Lincoln High03/20
Hastings03/23
Hastings03/23
LSE03/25
Norfolk04/08
Kearney04/08
LNE04/10
PLVS04/10
Kearney04/13
HAC04/15
HAC04/16
HAC04/17
LNS04/19
Pius X 04/20
Norfolk04/24
Omaha South04/24
LSW04/29
Lincoln East04/30
Lincoln East04/30
Bergan05/01
Elk South05/01
Columbus05/03
Columbus05/03
District05/07
District05/08
District05/10
State05/15-20
State05/15-20

GICC 2021 Track & Field Schedule

OpponentResult
Doane Invite03/19
ALC Invite03/25
GICC Invite03/30
Minden Invite04/06
Adams Central Invite04/08
Wood River Invite04/16
Ord Invite04/19
GINW Invite04/22
CNTC04/26
Conference05/01
Ord Invite05/06
District 05/13
State05/21-22

GICC/DT/WR 2020 Softball Schedule

OpponentResult
Lakeview W 14-0
FairburyW 5-4
York W 7-4
O'NeillW 9-0
St. Paul W 19-0
OrdW 10-0
AuroraL 11-10
FairburyL 11-10
Central CityW 8-1
Kearney CatholicL 6-5
Minden W 20-0
North PlatteW 3-1
McCookW 2-0
GothenburgW 5-3
Adams CentralW 9-3
GINWW 6-2
CreteW 2-1
Hastings L 8-1
Crete W 1-0
Twin River W 13-5
WahooL 10-7
YorkL 4-3
SewardW 2-0
Hastings L 13-3
AuroraW 13-4
Central CityW 7-5
CCVW 8-0
GINWL 8-0
AuroraW 10-0
GINWL 16-15
WayneW 7-6
WayneW 15-2
NorrisL 8-3
CreteW 9-6
GINWL 15-11

GICC 20/21 Girl's Basketball Schedule

OpponentResult
GrossW 45-36
N CatholicW 46-31
CenturaW 62-22
Columbus Scotus W 58-43
North PlatteW 68-59
Blue Hill W 60-21
Lincoln Christian W 57-24
SuttonW 52-36
FullertonW 56-41
GINWW 43-36
Kearney Catholic W 38-36
Doniphan W 61-20
Aquinas Catholic COVID
Wood RiverW 43-34
Adams CentralW 50-45
Conference01/27
Conference01/28
Conference01/30
Aurora02/02
Cozad02/04
Lexington 02/05
St Cecilia02/11
Sub02/16
Sub02/18
District02/26
State03/04
State03/05
State03/06

Grand Island 20/21 Swimming & Diving Schedule

OpponentResult
Kearney/Hastings B: 1st
G: 2nd
LSECovid
LNSCovid
NorfolkB: W 102-63
G: L 93-77
Lincoln HighB: W 114-59
G: W 111-65
LSE InviteB: 1st
Kearney InviteB: 3rd
G: 5th
LNE dualB: W 106-63
G: W 101-71
Lincoln High InviteB: 2nd
G: 1st
FremontB: W 100-68
G: W 95-69
Millard South01/26
Lincoln East 01/28
Westside Invite01/29
Kearney02/02
HAC02/11-02/13
State02/26-02/27

GINW 2021 Boys Soccer Schedule

OpponentResult
Kearney Catholic03/23
Lakeview03/25
Gering03/27
Aurora03/30
York04/01
Scottsbluff04/03
Holdrege04/06
Scotus04/12
Conference04/15
Conference04/17
Schuyler04/20
Hastings04/22
Crete04/27
Seward04/29
District05/03
District05/04
District05/06
State05/12-15

GICC 2021 Boys Golf Schedule

OpponentResult
Kearney Catholic 04/05
Ord Invite04/06
HLuth Tri04/08
Centura04/13
York Invite04/15
Scotus Invite04/19
GISH Invite04/19
HSC/AC Tri04/20
Gibbon Invite04/22
St Cecilia Invite04/29
GICC Invite05/04
Conference05/08
Grand Island Cup05/11
Minden Invite05/13
District 05/17
State05/26-27

GICC 2020 Volleyball Schedule

OpponentResult
Superior W 3-0
MilfordW 2-0
David CityW 2-0
Blue Hill W 3-0
St CeciliaW 3-0
DoniphanW 2-0
Sutton W 2-0
Wood RiverW 3-0
AmherstW 2-0
O'NeillW 2-0
PleasantonL 2-1
AquinasW 3-0
Adams CentralW 3-0
Hastings St. CeciliaW 2-1
MindenW 2-0
ScottsbluffW 2-0
Kearney Catholic W 3-0
GINWW 3-1
Lincoln ChristianW 2-0
Lincoln LutheranW 2-0
AquinasW 2-0
Lincoln ChristianW 2-0
St CeciliaW 2-1
Kearney CatholicL 2-1
ScotusW 3-1
Lincoln ChristianW 3-0
DTW 3-0
St PaulL 3-2
Adams CentralL 3-1

GICC 2020 Cross Country Schedule

OpponentResult
GINW Invite B: 4th
G: 2nd
Superior InviteB: NTS
G: 3rd
Loup City InviteNSA
Central City InviteB: 7th
G: 7th
Grand Island InviteB: 5th
G: 5th
UNK InviteB: 24th
G: 12th
St. Cecilia InviteNSA
Conference Meet B: 7th
G: 2nd
District B: 6th
G: 3rd
State Meet B: Zach Cloud 6th
G: 3rd

GICC 20/21 Wrestling Schedule

OpponentResult
Broken Bow Invite10th
KCHSL 30-12
Wood River Invite15th
AraphahoeL 48-12
Alma L 33-6
HSCT 24-24
Pleasanton InviteNTS
ALCL 66-12
Burwell NSA
CVL 33-12
RavennaL 70-6
Central City Invite15th
Shelton Invite10th
Conference10th
Central Valley Invite01/29
Plainview Invite01/30
Sub district02/06
Districts 02/12-13
State Meet 02/18-02/20

GINW 2021 Girls Soccer Schedule

OpponentResult
Kearney Catholic03/23
Lakeview03/25
Gering03/27
Aurora03/30
York04/01
Scottsbluff04/03
Holdrege04/06
Scotus04/12
Conference04/15
Conference04/17
Schuyler04/20
Hastings04/22
Crete04/27
Seward04/29
District05/03
District05/04
District05/06
State05/12-15

GICC/GINW 2021 Girl's Tennis Schedule

OpponentResult
GICC Invite03/18
Kearney Catholic 03/23
St Cecilia04/06
York 04/13
Roncalli04/09
Ralston Invite04/10
York04/13
Adams Central04/20
St Cecilia04/20
GISH Invite04/26
Ogallala04/26
GICC Invite04/27
Hastings Invite04/29
KCHS Invite05/06
Holdrege 05/10
State05/20
05/21