Grand Island Northwest

GINW 2020 Football Schedule

OpponentResult
BenningtonL 54-31
GeringW 41-3
AllianceW 43-6
WaverlyW 21-20
ScottsbluffL 27-20
SewardW 24-17
YorkCovid
AuroraW 36-29
HastingsL 30-19
SkuttW 27-20
HastingsL 45-42

GICC/GINW 2020 Boys Tennis Schedule

OpponentResult
Kearney Catholic W 9-0
GICC Invite2nd
YorkW 6-3
LexingtonW 8-1
Pius Invite6th
Adams CentralW 9-0
Kearney CatholicW 8-1
McCook L 5-4
RoncalliW 9-0
Bellevue West Invite
Hastings Invite
W 12-4
HastingsW 3-1
Kearney Catholic W 4-0
GICC InviteResults
KCHS Invite1st
HoldregeNSA
Lexington NSA
State 4th

GINW 2020 Cross Country Schedule

OpponentResult
GINW InviteB: 1st
G: 3rd
Lexington InviteNSA
Cozad InviteB: 6th
G: 8th
Aurora InviteB: 5th
G: 4th
Central City InviteB: 5th
G: 3rd
Crete InviteB: 5th
G: 4th
UNK InviteB: 13th
G: 10th
York InviteB: 6th
G: 5th
Central ConferenceB: 4th
G: 5th
District Meet B: 5th
G: 5th
State B:
Caden Keller 13th
G:
Neelie Dorsey 49th
Megan Freeman 51st
Alexis Lilienthal 63rd

GINW 20/21 Boy's Basketball Schedule

OpponentResult
North PlatteL 66-59
FremontW 58-48
CreteW 61-56
SewardW 52-41
AuroraL 52-30
SavannahW 57-44
SkuttL 56-36
GothenburgW 60-34
GICCL 49-33
LakeviewW 63-22
YorkW 52-48
Adams CentralL 58-43
North PlatteW 55-52
Schuyler01/26
Conference01/29
Conference01/30
Hastings02/02
Schuyler02/05
Holdrege02/06
BC/NG02/11
Beatrice02/12
A/G02/13
Lexington02/18
District02/22
District02/23
District02/27
State03/12
State03/13
State03/14

Grand Island 2021 Baseball Schedule

OpponentResult
Millard North03/19
Lincoln High03/20
Hastings03/23
Hastings03/23
LSE03/25
Norfolk04/08
Kearney04/08
LNE04/10
PLVS04/10
Kearney04/13
HAC04/15
HAC04/16
HAC04/17
LNS04/19
Pius X 04/20
Norfolk04/24
Omaha South04/24
LSW04/29
Lincoln East04/30
Lincoln East04/30
Bergan05/01
Elk South05/01
Columbus05/03
Columbus05/03
District05/07
District05/08
District05/10
State05/15-20
State05/15-20

GINW 2021 Track & Field Schedule

OpponentResult
UNK Invite03/19
Hastings Invite03/26
Norris Invite04/01
Gretna Invite04/06
Hast/Hold Tri04/13
CC Invite04/16
GINW Invite04/20
CNTC04/26
Holdrege Invite04/30
Conference05/06
District05/13
State05/21-22

GINW 2020 Softball Schedule

OpponentResult
BeatriceW 10-2
HastingsL 6-2
Lexington W 11-0
Elkhorn SouthL 13-0
Lincoln EastL 15-6
Lincoln Pius XL 3-2
Kearney L 12-1
Kearney L 4-2
Fairbury W 8-3
MilfordW 13-2
St CeciliaW 7-5
WaverlyW 7-2
GICCL 6-2
North Platte W 3-2
North Platte L 5-3
Aurora W 9-3
Cozad W 5-3
AuroraW 11-1
Boone Central W 11-0
ScottsbluffW 9-1
York W 8-0
Adams CentralW 12-2
Holdrege W 14-2
HastingsW 12-4
Crete W 3-2
SewardW 6-1
Adams CentralW 8-7
HoldregeW 12-8
Adams CentralW 10-0
SewardW 4-2
GICCW 8-0
HastingsL 7-0
GICCW 16-15
HastingsL 10-4
BenningtonW 3-0
BenningtonW 4-3
SewardW 8-7
SkuttL 8-1
GICCW 15-11
HastingsL 8-6

GINW 2020 Girls Golf Schedule

OpponentResult
Central City Scramble 2nd
DT Invite2nd
Seward Invite4th
York Invite2nd
GICC InviteNSA
Aurora DualNSA
Lakeview Invite4th
CC/York/GICC Quad2nd
Gothenburg Invite2nd
CC/Aur/GICC Quad2nd
Holdrege Invite2nd
AC Invite1st
Conference2nd
District 2nd
State 7th

GINW 20/21 Girl's Basketball Schedule

OpponentResult
North PlatteL 63-41
Millard WestL 52-43
CreteL 40-30
SewardW 57-40
LexingtonW 51-35
AuroraW 50-31
MaryvilleL 58-32
SkuttL 46-31
GothenburgW 65-47
GICCL 43-36
LakeviewW 50-27
YorkL 58-50
St CeciliaL 42-29
Adams CentralW 45-37
North PlatteL 42-41
Adams Central01/26
Conference01/29
Conference01/30
Hastings02/02
Schuyler 02/05
Holdrege02/06
BC/NG02/11
Beatrice02/12
District02/15
District02/16
District02/20
State03/04
State03/05
State03/06

GINW 2021 Boys Soccer Schedule

OpponentResult
Kearney Catholic03/23
Lakeview03/25
Gering03/27
Aurora03/30
York04/01
Scottsbluff04/03
Holdrege04/06
Scotus04/12
Conference04/15
Conference04/17
Schuyler04/20
Hastings04/22
Crete04/27
Seward04/29
District05/03
District05/04
District05/06
State05/12-15

GINW 2021 Boys Golf Schedule

OpponentResult
York/FC Tri03/30
Seward Invite03/31
Ord Invite04/06
Lexington Invite04/13
York Invite04/15
CC Scramble04/19
Gothenburg Invite04/22
Beatrice Invite04/26
Holdrege Invite04/27
Centura Invite04/29
GICC Invite05/04
Conference05/06
Grand Island Cup05/10
Tri City Invite05/11
District05/17-18
State05/25-26

GINW 2020 Volleyball Schedule

OpponentResult
Ogallala W 2-0
Kearney L 3-0
WahooCovid
Beatrice InviteCovid
Beatrice InviteCovid
Beatrice InviteCovid
North Platte W 2-1
Kearney L 2-0
Grand IslandW 2-0
North PlatteL 2-1
GretnaL 2-0
WaverlyL 3-0
Aurora L 3-2
Kearney CatholicL 2-1
LexingtonW 2-1
Adams CentralW 3-0
GICCL 3-1
ChadronL 2-1
North Platte L 2-1
Rapid City Stevens, SDL 2-0
AllianceW 2-1
Rapid City Central, SDW 2-0
ScottsbluffW 2-0
HastingsW 2-0
Beatrice W 2-1
DuchenseW 3-1
ElkhornL 3-0
SchuylerW 2-0
SewardW 2-0
Adams CentralW 2-0
YorkL 2-0
Columbus LakeviewL 2-1
YorkW 3-2
AuroraL 3-1
SewardW 3-0
SkuttL 3-0

GINW 20/21 Wrestling Schedule

OpponentResult
FairburyW 72-12
Central CityL 48-36
BurkeW 45-36
PLVSL 42-39
WestsideW 42-35
LexingtonW 51-24
Holdrege Invite3rd
HastingsL 46-36
GINW Invite2nd
Adams CentralW 51-27
ArlingtonW 63-18
BridgeportW 60-23
ConestogaW 52-22
Ord W 42-39
AuroraL 49-30
Central City Invite4th
O'NeillL 45-36
SewardW 64-12
Elkhorn NorthW 63-18
HastingsL 53-30
AquinasL 57-21
OgallalaL 45-33
YorkW 57-22
LakeviewW 41-35
North PlatteL 57-21
Plattsmouth Invite6th
Adams Central01/26
Conference01/30
Subdistrict02/06
District02/12-13
State02/18-20

Grand Island 20/21 Swimming & Diving Schedule

OpponentResult
Kearney/Hastings B: 1st
G: 2nd
LSECovid
LNSCovid
NorfolkB: W 102-63
G: L 93-77
Lincoln HighB: W 114-59
G: W 111-65
LSE InviteB: 1st
Kearney InviteB: 3rd
G: 5th
LNE dualB: W 106-63
G: W 101-71
Lincoln High InviteB: 2nd
G: 1st
FremontB: W 100-68
G: W 95-69
Millard South01/26
Lincoln East 01/28
Westside Invite01/29
Kearney02/02
HAC02/11-02/13
State02/26-02/27

GINW 2021 Girls Soccer Schedule

OpponentResult
Kearney Catholic03/23
Lakeview03/25
Gering03/27
Aurora03/30
York04/01
Scottsbluff04/03
Holdrege04/06
Scotus04/12
Conference04/15
Conference04/17
Schuyler04/20
Hastings04/22
Crete04/27
Seward04/29
District05/03
District05/04
District05/06
State05/12-15

GICC/GINW 2021 Girl's Tennis Schedule

OpponentResult
GICC Invite03/18
Kearney Catholic 03/23
St Cecilia04/06
York 04/13
Roncalli04/09
Ralston Invite04/10
York04/13
Adams Central04/20
St Cecilia04/20
GISH Invite04/26
Ogallala04/26
GICC Invite04/27
Hastings Invite04/29
KCHS Invite05/06
Holdrege 05/10
State05/20
05/21