Loomis

Loomis 2019 Football Schedule

OpponentResult
AxtellL 28-20
Sandhills/ThedL 72-22
at Blue HillW 37-28
BertrandL 27-26
at OvertonL 58-19
PleasantonL 48-12
ElwoodL 64-13
at Anselmo-MernaL 50-32

Loomis 19/20 Boy's Basketball Schedule

OpponentResult
OvertonW 72-23
SEMW 80-45
AmherstW 66-61
BertrandW 70-33
CambridgeW 72-58
BradyW 86-47
BurwellW 67-47
Elm CreekW 66-59
ArapahoeW 65-23
Wilcox-HildrethW 69-19
Silver LakeW 78-25
SouthwestW 71-23
AlmaW 58-37
HILINEW 81-61
Franklin W 84-58
AxtellW 66-62
SEMW 77-44
A/LL 75-57
PleasantonW 66-53
A/LL 55-48
PleasantonW 57-50
MaxwellW 68-38
Wilcox HildrethW 66-21
SEMW 87-62
L/NelsonW 59-27
P-View ChristianL 65-49

Loomis 2020 Boys Golf Schedule

OpponentResult
Cambridge Inv04/01
HILINE Inv04/06
Arapahoe Invite04/14
Alma Invite04/21
Overton Invite05/01
FKC05/05
Franklin Invite05/12
Bertrand Invite05/14
Districts05/18-05/19
State05/27-05/28

Bertrand/Loomis 2019 Cross Country Schedule

OpponentResult
Gibbon InviteB: 10th
G: 9th
Chase County InviteNSA
Ravenna InviteNSA
Franklin inviteB: 6th
G: 5th
UNK InviteNTS
FKCB: 3rd
G: 5th
RPACB: 3rd
G: 3rd
District B: 6th
G: 7th
State B: Andersen 97th

Loomis 19/20 Girl's Basketball Schedule

OpponentResult
OvertonL 51-37
SEML 56-54
KenesawW 53-45
AmherstW 44-28
BertrandL 50-41
CambridgeW 47-40
BradyW 39-35
BurwellW 53-51
Elm CreekL 47-35
ArapahoeW 69-26
Wilcox-HildrethW 72-31
Silver LakeW 43-33
SouthwestW 55-29
AlmaW 56-35
HILINEW 50-49
FranklinW 51-43
AxtellW 37-32
WH W 46-41
Elm CreekW 64-46
PleasantonL 54-46
A/LW 39-29
PleasantonL 67-55
Silver LakeW 57-35
Silver LakeW 61-48
Silver LakeW 43-38
FCSHL 53-27

Loomis 2020 Track & Field Schedule

OpponentResult
WH Invite03/27
HILINE Invite03/31
Franklin Invite04/07
Axtell Invite04/09
Bertrand04/17
Arapahoe Invite04/22
FKC05/01
Elm Creek Invite05/08
Districts05/13
State05/22-23

Loomis 2019 Volleyball Schedule

OpponentResult
AxtellL 3-1
HamptonW 2-0
DCSL 2-0
LNL 2-0
OvertonL 2-0
PleasantonL 2-0
ArapahoeW 2-0
MaywoodL 2-0
Silver LakeL 2-0
SheltonW 2-1
HILINEL 2-0
HILINEL 2-0
AxtellL 2-0
BertrandL 2-1
FranklinL 2-0
Elm CreekL 2-1
SEML 2-1
AmherstL 2-1
Wilcox-HildrethW 2-0
HarvardW 3-0
Ansley-LitchfieldW 2-1
OvertonL 2-0
Ansley-LitchfieldL 2-0
Wilcox HildrethW 2-0
Blue HillL 3-1
PleasantonL 2-0
Ansley-LitchfieldL 2-0
Silver LakeL 3-0

Loomis/Betrand 19/20 Wrestling Schedule

OpponentResult
Arapahoe W 42-30
SouthwestW 40-24
CambridgeW 42-36
Ravenna Invite5th
Southern Valley Invite6th
Cambridge Invite7th
AxtellW 34-33
Hiline L 36-27
MindenL 48-36
Burwell Invite5th
SEM Invite Canceled
RPAC3rd
Ord Invite9th
Ainsworth Invite8th
FKC/TVC Invite7th
District3rd
StateEdwards 6th